Akce a soutěže

16.06.2019 21:16

Návrat do Chotěboře

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Návrat do Chotěboře

Před dvěma lety se v polovině června 2017 konalo v Chotěboři Mistrovství České republiky v letecké akrobacii všech kategorií, které bylo i přípravou na evropský šampionát kategorie Advanced, který se zde ten rok konal. Na domácí šampionát navázal i tradiční dětský a letecký den. Rok 2019 měl podobný scénář. V Chotěboři se ve dnech 11. až 15.června 2019 setkali jak akrobaté na motorových letounech, tak jejich kolegové na kluzácích. Na motorových letounech se utkala ve čtyřech kategoriích (Sportsman, Intermediate, Advanced a Unlimited) dvacítka akrobatů (mezi nimi jedna akrobatka) z České republiky a Joachim Weinbrener z Německa, a na kluzácích se ve dvou kategoriích (Advanced & Unlimited) soutěžilo devět pilotů.

Chotěboř v posledních letech hostí akrobatickou soutěž už po několikáté a z toho potřetí je soutěž přímo spojena s leteckým dnem, který je jistým vyvrcholením finálového víkendu. Mistrovství České republiky v motorové akrobacii se zde, v červnovém termínu, konalo v roce 2014, v úvodu zmíněném roce 2017 (kdy se navíc v srpnu proběhlo Mistrovství Evropy v letecké akrobacii v kategorii Advanced) a do třetice letos v červnu, kdy se k „motorovým“ akrobatům přidali i plachtaři.
Letošní šampionát byl poznamenán neúčastí Martina Šonky (a také Petra Kopfsteina). Termín šampionátu bohužel kolidoval se závodem seriálu Red Bull Air Race, který se létá v redukované podobě a podle pořadatelů i naposledy. Už na začátku roku ovšem poměrně dlouho pořadatelé Red Bull Air Race vyčkávali se zveřejněním soutěžního kalendáře, takže bylo organizačně téměř nemožné se později termínové listině přizpůsobit, s ohledem na další účastníky domácího šampionátu a dalších tuzemských soutěží.
Soutěže se nakonec účastnilo devětadvacet akrobatů z České republiky a mezi nimi jedna akrobatka Iveta Zíbarová a jeden německý pilot Joachim Weinbrener. Samotný šampionát sice končil v sobotu 15.června 2019, ale vyvrcholením byl tradiční chotěbořský letecký den v neděli 16.června 2019.
V motorové akrobacii s kategorii Sportsman se mezi šesti účastníky stal mistrem republiky Václav Zedníček, druhý si pro stříbro dolétl Jan Valášek a pro bronz Viktor Haladěj (všichni Z-526 OK-CRS).
V kategorii Intermediate soutěžilo osm závodníků a mezi nimi byl nejlepší Lukáš Pařízek (Z-50M OK-TRM), před Tomášem Zemánkem a Ivo Červinkou (oba Z-50LS OK-FAI).
O titul kategorie Advanced se utkala pětice závodníků, mezi nimiž první místo vybojoval Jaromír Čihák (Extra 300L YL-VUP), na druhém místě skončil Tomáš Petrman (Z-50LS OK-FAI) a na třetím Miroslav Černý (XP-30 D-ESXA).
V kategorii Unlimited létal jen osamocený Marek Hyka (XP-30 D-ESXA) především proto, že soutěž kolidovala se závodem Red Bull Air Race, kterého se účastní Martin Šonka a Petr Kopfstein a žádný další tuzemský akrobat se do soutěže nepřihlásil.
Co se týče akrobatů na kluzácích, tak v té se kategorie Advanced účastnili čtyři závodníci a o stupně vítězů se podělili, první Adam Klenka, druhý Adam Toman a třetí Jan Sobotka (všichni MDM-1 Fox OK-7801).
A mezi pěti akrobaty v kategorii Unlimited zvítězil Přemysl Vávra (Swift S-1 OK-2151) před Vladimírem Machulou a Tomášem Bartoněm (oba Swift S-1 OK-2100).

Zmíněný nedělní letecký den spojený s dětským dne, neboli Airshow Chotěboř 2019, byl letos poznamenán nepříznivým počasím, které se během dne poněkud zlepšilo a neomezilo letecké ukázky. I přes toto, ne úplně letecké, počasí si na chotebořské letiště našlo cestu množství diváků. Letecké ukázky začaly ve dvě hodiny po poledni průletem letounu Maule M-7-235C, z kterého do diváckého prostoru byly vyhazováni plyšáci (a nějaká ta hračka). Následoval vírník AutoGyro Cavalon, ukázka hašení z An-2, a poté létaly ve dvojici letouny Zlín Z-50M a Zlín Z-526F, aby následně předvedly i sólové akrobatické vystoupení. Jiný druh akrobacie předvedl model speciálu Suchoj. Jako zástupce letounů s rotujícím křídlem neboli vrtulník polétal nad travnatou drahou Eurocopter EC120, který byl vystřídán akrobatickým kluzákem Swift S-1. V další ukázce své schopnosti předved Piper Cup, přesněji American Legend AL3C-100 Cub a Zlín Z-50LS. Výměnou rotorových listů ztratil Bell TAH-1 Cobra trochu na charakteristickém zvuku, na obratnosti a rychlosti naštěstí neztratil nic. Obratný a rychlý je i akrobatický speciál XtremeAir XA41. Předposledním číslem programu bylo dynamické vystoupení letounu JAS-39 Gripen, který díky nízké oblačnosti létal více na horizontále, což nic neubralo na atraktivitě vystoupení. Dalším číslem programu byl North American P-51D Mustang, jehož nízké průlety ukončily letový program.