Akce a soutěže

04.09.2016 15:43

Narozeniny u Malína

text: (jjk), foto: Jaroslav Člupný Narozeniny u Malína
V tomto roce šumperský aeroklub slaví sedmdesáté narozeniny. Tedy výročí svého založení a se zde konal letecký den sobotu 3.září 2016. Předvedli se zde nejen místí aviatici, ale i vzduchoplavci hostující, kteří předvedli své umění. A tak byly k vidění výjevy z první války, letečtí akrobaté, práškaři hasiči a samozřejmě byl připraven i doprovodný program, který si užily nejen dětští návštěvníci. Dlouhou historii létání v Šumperku, na letišti kousek od Nového Malína, tak bylo možné doslova vychutnávat skoro na dotek.  
A tak se tu ukázali piloti ze skupiny Follow-me na legendárních Zlinech, předveden byl vzdušný souboj replik letadel z 1. světové války, nebo třeba i hašení požáru letounem Z-37 TurboČmelák. Ale i další věci byly k vidění, třeba i letecké simulátory a vystoupení leteckých modelářů. Mezi hosty byli o mnozí aviatici, kteří se ze zvědavosti, či nostalgie slétli z různých koutů republiky. Samozřejmě i obdivovanou atrakcí byly historické kluzáky. Jedním byl benešovský Lo-100, který při akrobacii předvedl Miloš Ramert a žbrdlinkáč „šulglajtr“, který pro změnu předváděl ranský POTKan Josef Mezera. A vůbec
A tak to bylo u Hraběšického potoka, mezi Plechy u Nového Malína a Vikýřovicemi takové velké posvícení. A tak diváci se mohli těšit z motorové skupiny Aeroklubu Šumperk s letouny Zlin Z-226, Zlin Z-42/43, Cessna C172 a PZL-104 Wilga a An-2 s parašutisty. Historii ještě doplnily letadla LF-107 Luňák, Bücker (CASA) 1.131 Jungmann, Boeing Stearman PT-17, L-200 Morava a Ae-145, nebo zmíněné kluzáky a repliky strojů Fokker Dr. 1 a Sopwith Camel. Současnost naopak ukázaly letouny, které přímo v Šumperku vznikají Ellipse Spirit a zástupci obnovující se tendence vírníkového létání, letecké školy Flyway, což je vlastně dceřiná odbočka zlínsko-přerovské firmy Nirvana Systems Pavla Březiny, která jako výhradní zástupce německé firmy AutoGyro kompletuje vírníky dnes už na letišti Přerov – Bochoř. A krmě toho se také předvedli i motoroví paraglidistů, což také souvisí s firmou Nirvana, protože je to největší výrobce paraglidingového zařízení u nás.
A tak kousek u Nového Malína se slavily sedmdesáté narozeniny, protože si to místní aviatici opravdu zaslouží viz. Sedm křížků u Frankstadtu.
text: (jjk), foto: Jaroslav Člupný Aeroklub Šumperk
Zdroj: Aeroklub Šumperk, www.aeroklub-sumperk.cz
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama