Akce a soutěže

19.06.2016 21:28

Nad Jičínem opět zvedli ševci vojnu

text, foto: (jjk) Nad Jičínem opět zvedli ševci vojnu

A byla to vojna nevídaná, tak jako tehdy, když ševci zvedli vojnu pro červenou sukni ševci. Ševci to byli jičínští a onehdá se jednalo o červenou sukni Stáziny, kterou si odloudil zlý správce Kolomajzna (když byl jičínský knížepán ve Vídni i s kněžnou) od Kuby, kterého poslal na vojnu (shodou okolností také do Vídně). Tentokrát to ševci jičínští při té vojně vzali hodně z gruntu, ale vybralis poněkud podivný termín. V sobotu 18.června 2016 se totiž na letišti Jičín - Vokšice konal třetí slet československých letadel a místní ševci spolu s vodníky Čepečkem, Česílkem, Kebulem vyváděli dosti věci neuvěřitelné. Chvílemi rozpálili žluté sluníčko až do červena, aby ho za několik minut zchladili plnými džbery studené vody. Jen ta Kebuleho mlha naštěstí chyběla.

Jojo vařil a vařil to vodník Kebule občas i ukrutně v tu sobotu 18.června 2016, až to vodníci Čepeček a Česílko nestíhali rozfoukávat a víla Andulka uklízet. A to zase jednou zvedli jičínští ševci vojnu pro tu červenou sukni slečny Stáziny. A ševci Kuba a Kacmar si zase na vrchu Veliš počíhali na ta císařská vojska, aby je zchladili studenou vodou. Naštěstí jim opět zvlhl střelný prach a tak blesky létaly kdesi za Libosadem u Dvoreckého rybníka. Nu a do toho všeho se na letišti Jičín - Vokšice se konal v sobotu 18.června 2016 třetí Slet československých letadel 2016. A sešlo se tu všelicos. Ostatně jako v předchozích dvou ročnících ve Vysokém Mýtě a v Táboře (Čápově dvoře) viz v roce 2015 Loučná holt není Úpa, ale i tak Viktorka skočila a v roce 2014 Jedu cestou na Tábor přes pár údolí, přes pár hor….
V tomto roce se návštěvníci letiště nedaleko lesa Řáholce (Rumcajs měl tentokrát jiné starosti) při tomto třetím sletu letounů vyrobených (a provozovaných) v Československu, respektive dnes v České a Slovenské republice, dočkali i několika milých návštěv. Samozřejmě, že hlavní sestavu návštěvníků tvořily stroje značky Zlin (tak jako obvykle, a to celých typových řad Z-126 a následujících a Z-42/43 a dalších). Ale premiérově se na československém sletu zjevily opravdové klenoty československého leteckého průmyslu. Pokud to vezměme proti proudu času, tak jako první se sluší zmínit letoun, který prozatím překonává veškerá příkoří času (i kdejakých podivných okolností) a stále se vyrábí. Na jičínském letišti se zjevil (a v hustém dešti odlétal) letoun z kunovické fabriky Let L-410UVP-E (cn 912616/1991 v rejstříku od 18.4.1994), který je dnes v majetku státního podniku Řízení letového provozu České republiky a funguje jako kalibrační letoun. Na jičínském letišti sice sídlí „Andulka“ An-2, ale Turbolet byl zcela jistě vítaná mimořádná změna. Ale dalším zajímavým letounem, který se ukázal na jičínském letišti byl exponát živého leteckého muzea na letišti v Mladé Boleslavi stroj Beneš- Mráz Be-50 Beta Minor OK-EAA výrobního čísla 3 z roku 1937 s motorem Walter Minor 4. A vyloženě nepohodlným počasím se z pražské Točné podařilo prokličkovat Marcelu Sezemskému, který přivedl letoun ČKD Praga E-114B Air Baby OK-TAU 58, výrobního čísla 122 z roku 1947 s motorem Praga B2. Tento letoun Marcel Sezemský rekonstruoval v letech 2012 až 2015 a původně měl motor Walter Mikron III. V roce 1947 byl exportován do Francie a posléze v roce 1952 prodán do Švýcarska, kde létal dále jako HB – UAD a nakonec měl namontován motor Rolls Royce A 325. Svůj život skončil v roce 1987 s náletem 1583 letových hodin a 3640 startů. Po té co se podařilo od švýcarského majitele letoun vykoupit ho Marcela Sezemský vlastně celý rozebral a znovu postavil a vybavil prapůvodním motorem Praga B2. A moc pěkně proti divoké oblačnosti restaurátor a pilot Mosrcel Sezemský tento velmi zajímavý letounek vodil….
Ale kromě těchto třech zmíněných klenotů se celkově i přes nepřízeň a přízeň (zároveň) všech těch jičínských vodníků a ševců Kuby a Kacmara třetí slet vydařil. Účastnilo se 75 československých letadel, 29 letadel předvedlo velkoskupinu a účastníků bylo 530 účastníků... Samozřejmě je nutno zmínit i nejmilejší řídící letového provozu (či „dirigentku“ letové informační služby) u nás, Klárku Anderlovou, která si z českobudějovického letiště odskočila až do Jičína, aby oddirigovala právě zmíněnou společnou sestavu.
Takže ačkoli tak nějak ti jičínští ševci se letos trefili s tou vojnou za červenou sukni do termínu třetího sletu letounů vyrobených v Československu, a i přes to, že Kebule furt cosi vařil a Čepeček s Česílkem rozfoukávali, podařilo se sletování i se závěrečnou duhou nad městem Jičínem… 
text, foto: (jjk)

  [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)] )]  

   Opět zvedli vojnu pro červenou sukni ševci v Jičíně 18.6.2016
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama