Akce a soutěže

28.09.2014 20:03

Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek…

text,foto: (jjk) Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek…

…a zatím to i tak vychází, jelikož Svatováclavské časy přinesou pěkné počasí, jak říkají pranostiky. A také přinesly. Sice nezastihnuv přímo svahové plahočení se do kopce a slétnutí opět dolů (bylo by to symbolické na Světový den cestovního ruchu 27. září 2014) hemžení na ranské louce pod zeleným trojvrším bylo nadmíru utěšené. A ve dnech svatováclavských oslav (svatý Václav je jak známo 28. září)  jakoby se dařilo dohnat vše co v letošním létě na Rané (ale nejen tam) hatilo počasí. Plachtařské soutěže v tomto roce byly někdy spíš běžeckou disciplínou, kdy se letouny stěhovaly na grid a zase zpátky, podle dění na obloze a to se nevyhnulo ani Ranskému poháru, takže na konci září konečně tři dny „svahování“ se vyvedly podle představ, což dost možná mohlo někoho v duchu další pranostiky „Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní“ mohlo inspirovat k náležitému slavení.

V sezoně 2014 to byla návštěva letiště na Rané třetí a řekněme, že nejúspěšnější. Šohajů se v prvním měsíci nesešlo tolik (nepříjemné vrtochy počasí leckoho od cesty na Ranou odradily) a tak to bylo vlastně Takové malé setkání v červenci a Ranský pohár byl také přerušován zcela nevyzpytatelnými změnami nálad oblačnosti, která opravdu vyváděla doslova psí kusy a tak to bylo spíš takovým Přískokem vpřed (a ani kostel neshořel)… To na tradičním podzimním svahování (ačkoli jsem se přímo do létání ze svahu letos netrefil, protože kopec v sobotu obsadili modeláři a paraglidisté, na rozdíl o předminule viz. Erwínkovo odpoledne, kalná rána a burlaci na kopci) se to hemžilo nejrůznějšími aparáty z různých dob, od žbrdlinkáče „Hol´s der teufel“, přes dřevěné almary Grunau Baby, nebo Krajánka, nebo archaicky vzhlížející letounek Ulfa Kerna, až po Schleicherova „Káčka“, Scheibeho Spatz a Zugvogel, Marcolovy Šohaje a Kmotra, či stále moderně vypadající polské letouny Foka 4 (s německými registracemi). Bylo to takové (jako v minulosti) česko-německé polétání a kdo na Ranou o posledním svatováclavském víkendu na Ranou zavítal zcela jistě se dosytnosti vynadíval na jistou formu vizuální exkurze do historie plachtařského sportu.
Místní syslíci už se nejspíš uložili k dlouhému zimnímu spánku, takže ani spolu s piloty neoslavili výročí založení pražské zoologické zahrady (28. září 1931), jen v dáli se pásli dva koně (to možná jako připomínka toho, že 28. září 1906 bylo otevřeno chuchelské závodiště). A ani nikoho nenapadlo, že na 28. září připadá staroboleslavské zavraždění knížete Václava a posléze pobití Slavníkovců na Libici. Na Rané se na závěr letecké sezony pro rok 2014 v klidu a míru létalo, protože Svatováclavské časy přinesly pěkné počasí a Svatý Václav Čechům přeje, neprší-li na něj, dobře se za rok seje a ještě více ve stodole děje a ještě navíc na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek (i když Svatý Václav zavírá zem).
A pro připomenutí z minulých hojných návštěv na Rané (v roce 2014 Ranský pohár: Přískokem vpřed a ani kostel neshořel) viz.Takové malé setkání v červenci, a v předchozích letech  Japonec nakonec ... léta,  Slunečnice slunily, jiřičky jiřily…Kanáři s Kmotrem na ŠohajíchMezi námi POTKany…., nebo Porouchaná kredenc, Gottlobův stařeček a loučení Tomáše JílkaErwínkovo odpoledne, kalná rána a burlaci na kopciDejme si Koniklec, Kavyl, Ovsíř, Hlaváček…Copak vymřely krávy?A „Skřivánci na niti“ tu řvali jako krávy…Od Jaromíra k Václavu…Deštivý Ranský pohárDalší Ranský pohár dokroužil nad HrádkemPod dohledem Milé hory…Jeżówská miminka Erwina Primavesi se rojila…Přivolávání jara na RanéPomlázka mezi zeleným trojvrším…Loučení s létem na Rané…a pak, že tu neprší…., Hvězdné jitření hlaváčku polního … Když do ráje přijde podzim…Surikaty na padáku
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama