Akce a soutěže

19.08.2018 19:24

Na kotvrdovické savaně

text: (jjk), foto: M.J. Na kotvrdovické savaně
Pole a louky vysušené na troud, vzduch se horkem tetelil, ale i tak se v polovině srpna na letišti Tri sudy sešli letci na svém pravidelném sletu. V Kotvrdovicích se tak letecké setkání 18.srpna 2018 uskutečnilo v mezičase mezi navigačním Pohárem Petra Tučka, který se uskutečnil 13.května a Drakiádou, které proběhne 7.října 2018. Kotvrdovický slet se koná každý rok pravidelně v polovině srpna, kdy bývá počasí všelijaké, ale letošní dlouhé suché léto změnilo zelený pažit místního letiště (Plochy SLZ) v hnědou savanu.
Letecká setkání se v Kotvrdovicích už konají mnoho let (pokud se o travnatou plochu nepostarají čas od času divoká prasata), ale tak jako na mnoha jiných místech i zde bylo letiště původně vybudováno pro agrochemickou činnost už před několika desítkami let.
Ale v polovině devadesátých let tato plocha zaujala partičku nadšenců z okolí Blanska a tak v roce 1995 vzniká Letecký klubu LAA Blansko – Kotvrdovice. Ten se na tomto letišti usadil a už v létě toho roku se zde objevuje první provizorní hangár a začíná výcvik prvních pilotů. Rodinka letounů a létavců se utěšeně rozrůstala a tak už za čtyři roky stál na letišti další hangár a po té i další výstavba areálu s provozní budovou a dalším zázemím. A dnes tak jsou na letišti necelé dvě desítky ultralehkých letounů včetně dvou kluzáků a čas od času sem i zabloudí i Z-37 Čmelák (který tu ostatně v dobách největšího rozmachu agrochemické činnosti byl jako doma) tahající do vzduchu legendární větroň L-13 Blaník. A kromě toho tu působí i dvě letecké školy zaučující nové piloty (a není také bez zajímavosti, že se letiště v Kotvrdovicích stalo diverzním letištěm Valašského Královského letectva Walach Royal Air Force). No, ale kromě školení nových pilotů a rozličných leteckých dalších aktivit se v Kotvrdovicích pořádají pravidelné slety a setkání pilotů a jejich letounů a také letecké soutěže pořádané Leteckou amatérskou asociací, včetně jednotlivých závodů seriálu mistrovství republiky a Poháru Petra Tučka.
V sobotu 18.srpna 2018 se tak na kotvrdovické vysušené horké savaně, letišti Tri sudy, uskutečnilo další setkání vzduchoplavců a jejich všelijakých létajících aparátů.
 
Předchozí návštěva v Kotvrdovicích se odehrála v roce 2012 viz. Pozdě, ale přece, aneb prasata útočí
 
 

text: (jjk), foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama