Akce a soutěže

07.09.2014 20:46

Na cestě na východ do Hradce Králové

text: (jjk), foto: M.H. Na cestě na východ do Hradce Králové

Už po jednadvacáté se konal o víkendu 6. a 7. srpna 2014 v Hradci Králové (s několikaletým přestěhováním do Brna) letecký den (tedy letecké dny) Czech International Air Fest 2014. Letecké přehlídky se v letošním roce účastnili piloti z devíti zemí s několika novinkami na tuzemském nebi ještě neviděnými. Ale protože se vyhýbám systematicky velkým akcím, jsou fotografie od někoho jiného a to ještě focené chytrým mobilem. Je to takové symbolické, protože fotografie pořídil Michael Heger, který magazínu přináší nějakou tu dokumentaci spíš ze svých asijských cest. Letos tak udělal výjimku a před svou cestou do Barmy/Myanmaru si z Prahy sice směrem na východ odskočil, ale pouze do Hradce Králové.

Z minulých (vesměs zimních měsíců) si jen můžeme připomenout články k obrázkům Michaela Hegera: 2009 Na cestě z Filipín, 2010 Mezi odpadky, nakupující krávou a všudypřítomnou špínou…, 2012  Bhinneka Tunggal Ika, tělem i duší 1. Jakarta – GarudaBhinneka Tunggal Ika, tělem i duší 2. Surabaya – Citilink a SriwijayaBhinneka Tunggal Ika, tělem i duší 3. Sukapura – Mount BromoBhinneka Tunggal Ika, tělem i duší 4. Yogyakarta – Indonesia AirAsiaBhinneka Tunggal Ika, tělem i duší 5. Lombok – Lion AirBhinneka Tunggal Ika, tělem i duší 6. Bali – Merpati Nusantara AirlinesBhinneka Tunggal Ika, tělem i duší 7. Flores – Aviastar, Bhinneka Tunggal Ika, tělem i duší 8. Lovina - epilog, 2013  Zimní cesta do Asie 1. – Kambodža a Siem Reap a Zimní cesta do Asie 2. – Kambodža a Phnom Penh, Zimní cesta do Asie 3. – Thajsko a Chiang Mai, Zimní cesta do Asie 4. – Thajsko a Bangkok. … a letos to kromě několika mobilních pozemních obrázků, bude na podzim snad i něco z další asijské cesty do Barmy, neboli Myanmaru, ale zpět k CIAFu 2014.
Tento letecký festival v Hradci Králové letos kromě zhruba padesáti tisíc diváků navštívili i piloti z devíti zemí světa a novinkou byl zrekonstruovaný letoun Mig-15 československého vojenského letectva. Tento letoun byl původně vyroben v Aeru Vodochody jako dvoumístný „UTI“ s výrobním číslem 242266 (pod licenčním typovým označením CS-102 a motorem RD-45) v roce 1955. Tentýž rok byl exportován do Polska, kde působil jako cvičný letoun pod polským označením Lim-2 SB na základně Biała Podlaska. Tam svou operační činnost ukončil v roce 1990 (létal s ním i polský kosmonaut Mirosław Hermaszewski). Během polské služby obdržel letoun i nový motor VK-1. Když v Polsku dosloužil, byl zakonzervován a v roce 1994 prodán do Spojených států amerických panu Tomu Smithovi z Kalifornie. Tam dostal v roce 1996 americkou značku N41125 a zabydlel se na letišti Paso Robles CA. Jinak se účastnil různých leteckých dnů ve Spojených státech. V roce 2013 však letoun odkoupila společnost Czech Flying Legends a ta ho opravila, zrekonstruovala a připravila na létání na domácí půdě. Díky složité administrativní proceduře však Mig-15UTI OK-UTI ještě v Hradci Králové ještě nesměl do vzduchu, ale už se předvedl ve staronových barvách 30. Sbolp, stíhacího bombardovacího leteckého pluku (který v Hradci Králové působil do roku 1982) s číslem 2514 a se znakem města Ostravy na čumáku.
Na CIAFu tedy tento letoun byl k obdivování alespoň na zemi, ale na nebi se objevila jako novinka belgická akrobatická skupina Red Devils Královského belgického vojenského letectva s letouny Marchetti SF260 a u nás už poněkolikáté lotyšská skupina Baltic Bees s letouny Aero L-39 Albatros. Mezi dalšími účinkujícími byly například letouny F-16 nizozemské a belgické armády, Eurofighter německého letectva a samozřejmě letounu JAS-39 Gripen a Aero L-159 Alca české armády.
Ale CIAF jsme několikrát navštívili i v minulosti viz. 2012 Nebe nad Hradcem voní benzínem..., , 2007 Na CIAFu 07 v Brně, 2006 Brno vítalo CIAF novým terminálem, 1998 Královehradecký CIAF 98 a to popáté.
text: (jjk), foto: M.H.
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama