Akce a soutěže

24.08.2014 20:53

Mezi podzimem a podzimem, aneb jihlavský bazén

text,foto: (jjk) Mezi podzimem a podzimem, aneb jihlavský bazén

Během jednoho dne, doslova během několika málo hodin Českomoravská vrchovina uchystala představení, jak se svádí souboj mezi odcházejícím létem a přicházejícím podzimem (radši tedy spíš takzvaným „babím létem“). V krátkém sledu za sebou se (nejen) nad jihlavským letištěm vystřídalo (ještě) hřející slunce s čistou modrou oblohou a černá těžká oblaka, ze kterých se řinuly nezastavitelné proudy vody prokládané téměř ledovým větrem. Ale i přes tyto nenadálé zlomy povětrnosti (které i zapříčinily nepřilétnutí některých účastníků) se podařilo úspěšně odlétat tradiční jihlavský Horácký letecký den, který v neděli 24. srpna 2014 oslavil své pětadvacáté narozeniny, a kterému předcházel v sobotu 23. srpna 2014 3. ročník sletu "LAA sobě" a 5. slet Nebeských andělů.

Třetího ročníku sletu "LAA sobě" a souběžnému pátému sletu Nebeských andělů se v sobotu 23. srpna 2014 zúčastnilo podle údajů Aeroklubu Jihlava 210 letounů (11 "dospělých" letadel, 149 ultralightů, 30 rogal, sedm vírníků, devět větroňů, tři historické letouny a jeden vrtulník). Vlastně i oba slety se odehrávaly de facto v rámci 25. Horáckého leteckého dne a 210 přítomných letounů (o 72 více, než v roce 2007) tak znamená nový rekord, který bude zapsán do České knihy rekordů, protože v Jihlavě byl přítomen i rozhodčí Agentury Dobrý den, která rekordy tradičně zaznamenává.
V letošním roce došlo k dohodě mezi Aeroklubem Jihlava, Leteckou amatérskou asociací České republiky a společnosti Global Assistance  uspořádat 3. ročník sletu „LAA ČR sobě“ a 5. Slet Klubu Nebeských Andělů o stejném víkendu spolu s Horáckým leteckým dnem. A vlastně tím tak i oslavit pětadvacetiny tohoto tradičního leteckého povyražení na letišti Jihlava – Henčov.
Jak bylo řečeno, na Vysočině svádělo souboj léto s podzimem (a nejen na Vysočině) a tak se bohužel nepodařilo některým účastníkům nedělního leteckého dne nakonec dorazit. Slzu jsem pomyslně zamáčkl při absenci sovětského Jakovlevu Jak-18T. Na druhou stranu do Jihlavy prokličkovaly mezi bouřkami z Plzně „švýcarský plechový orloj“ Pilatus P-2 s Radimem Vojtou za kliplem a americký dvouplošník Boeing Stearman. S otevřeným dvouplošníkem Bücker Bü-131 D-EELE mezi kapkami deště tancoval i nedávný medailista z polského Mistrovství světa akrobacie na kluzácích  Miroslav Červenka, který posléze přesedl do akrobatického speciálu Extra 300 a (to už s kabinou) dráždil srpnový lijavec pro změnu s tímto strojem. A velice milým podíváním bylo i setkání se stříbrným šípem z roku 1938, elegantním letounem Tatra 101.2 (s motorem Tatra T-100 v.č. 006 ze zmíněného roku 1938), který byl v nedávných letech vyroben podle původní technické dokumentace stroje Tatra 101.1.
Kromě zmíněných klenotů českého leteckého nebe se samozřejmě po obloze (někdy černé, někdy modré) prohánělo létajících aparátů mnohem víc, od armádního vrtulníku Mi-171, přes kluzáky Lo-100 a HPH 304S Shark Jet, které po obloze honil Miloš Ramert, po repliky stíhaček z druhé světové války FW.190 a Jak-3 a dalších letounů a vrtulníků ….ale pokud zrovna nezaháněla vodní lázeň letce do hangárů a diváky pod přístřešky, či pod deštníky, lze říci, že se oslavily pětadvacáté narozeniny jihlavského leteckého dne tak jak měly. Vždyť každé narozeniny oslavované poněkud bujaře občas přinesou nějaké to nečekané překvapení. Ty jihlavské místo šumivého šampaňského pokropily srpnové nebeské bublinky…
 
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

Jihlavský bazén, aneb 25. Horácký letecký den 24.8.2014 Jihlava

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama