Akce a soutěže

03.09.2017 12:00

Kusy železa a rychlé kovy z Přelouče a Slezska

text: (jjk), foto: VLa Kusy železa a rychlé kovy z Přelouče a Slezska
Poslední víkend před začátkem školního roku se v prostoru bývalé vojenské základny, dnes muzeu pozemního vojska, konalo už patnácté tradiční setkání s obrněnou technikou. Patnáctý Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany v sobotu 2. září 2017 představil nejen mnoho druhý tanků a obrněnců ze sbírek Vojenského historického ústavu, ale i novinky v podobě kolové techniky z VOP Nový Jičín a SVOS Přelouč.  
Kolová technika sice tvořila až závěr Tankového dne, ale její atraktivitou bylo, že to byla úplná novinka. Představil se zde obrněný vůz NIMR Ajban 440A, který sice pochází z produkce Emirates Defence Industries Company (EDIC), ale v tuto chvíli je i ve výrobním portfoliu VOP CZ z Nového Jičína, respektive z rodiny Czechoslovak Group. A druhou novinkou byl polopancéřovaný otevřený lehký průzkumný vůz Perun ST z přeloučské firmy SVOS, který co nevidět zamíří do výzbroje české armády. Perun je určen k boji i přepravě menšího počtu osob a podle typu a poslání pojme čtyři až dvanáct členů posádky a vojáků. Má dojezd sedm set  kilometrů při rychlosti až 110 kilometrů za hodinu a základní pohotovostní hmotnost činí přes deset tun (celková 13 tun).
Jinak, jak je ti v názvu akce, převážně se ukazovala těžká technika. První se ukázal československý tank LT-38 (doplněn o něco později novým přírůstkem ve sbírkách VHÚ, pancéřovaným osobním vozem Toyota). A kromě tanku LT-38 se ukázal německý stíhač tanků Hetzer, který ostatně má s československým tankem stejný podvozek. A pak bylo možné vidět sovětský tank T-34 a jeho následovníka T-55 pouštním provedení, nebo sovětský těžký tank IS-3 a o něco lehčího krajana T-72 spolu s americkými tanky Stuart a tank M-60 a izraelský kolos Merkava MK 1.
Kromě toho proběhla bojová ukázka ozbrojeného střetu mezi americkými a německými vojáky z druhé světové války během které se střílelo z těžkých zbraní, včetně kanónu amerického stíhače tanků Jackson a prskání plamenometu německých vojáků, a „vojáci“ (tedy členové historických klubů) se potýkali ve střetech muže proti muži.
Ale ani tentokrát nebyla lešanská podívaná ochuzena o leteckou ukázku, tentokrát v podobě průletu bitevního vrtulníku Mi-24.
A i když už se sezona chýlí ke svému konci, ještě to není úplně to poslední, co se v Lešanech událo. Sice v září už bude Vojenské technické muzeum Lešany otevřeno pouze o víkendech (od 9,30 do 17,30 hodin), ale v sobotu 16. září 2017 se ještě uskuteční Land Rover Day (tedy setkání historických vozidel značky Land Rover), a na úplném sklonku muzejní sezóny se uskuteční v sobotu 23. Září 2017 Dětský den a Den spojovacího vojska Armády České republiky….
text: (jjk), foto: VLa
Zdroj: www.vhu.cz
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama