Akce a soutěže

02.09.2018 12:42

Kuličky se rozutekly od Baťova kanálu

text, foto: (jjk) Kuličky se rozutekly od Baťova kanálu

Ve dnech 29. srpna až 1. září 2018 se konalo ve Starém Městě a okolí 22. Mistrovství České republiky v balónovém létání 2018 společně s balonovou fiestou. Po dvou letech se šampionát vrátil na Slovácko respektive Uherskohradišťsko, ale tentokrát do Starého Města. Před dvěma lety byl hlavním centrem Velehrad a obec Modrá, a tentokrát pořadatelem soutěže, Balonklubem Slovácko, vybudovaný areál na místě zvaném V Rybníkách, na severovýchod Starého Města na několik desítek metrů od Baťova plavebního kanálu.

Ve středu 29. srpna 2018 k prvnímu soutěžnímu letu odstartovali balonáři z kunovického letiště a fiesta odlétala z areálu ve Starém Městě za lehce mlžného oparu. První dva dny se podařilo uniknout zhoršujícímu se počasí a odlétat především soutěžní lety. Bohužel pátek a sobotu, poslední srpnový a první zářiový den, déšť a vítr poznamenaly velmi výrazně, a tak i doprovodný program pro veřejnost byl postižen nepříjemnými rozmary počasí.
Ale i přes tyto komplikace pořadatelé letošní šampionát v balonovém létání zvládli na výbornou. Mezi devatenácti soutěžními posádkami z deseti zemí, v rámci Mistrovství České republiky, zvítězil Szabolcs Garab z Maďarska, před Petrem Kličkou (který byl tedy nejlepší z českých posádek), Petrem Kubíčkem a Janem Suchým, kteří se seřadili hned za maďarským vítězem na druhém až čtvrtém místě. V celkovém pořadí šestý, a mezi tuzemskými reprezentanty pátý, doletěl David Línek, za ním Ondřej Kostrhun (celkově osmý) a Lubor Slonek (celkově šestnáctý). Fiestu k tomu absolvovalo dvacet čtyři posádek, takže nad Starým Městem a okolím létala více než čtyřicítka balonů.
Letovým ředitelem byl opět Zoltán Pálhegyi, a všechno ostatní po organizační stránce měl na starosti Libor Staňa (organizaci fiesty zajišťovala Věra Nechalová a soutěže Tomáš Petržela).
Do roku 2015 se šest let po sobě konal tuzemský šampionát v poetickém prostředí okolí zámku Radešín, ale před dvěma lety se objevil ve staroslavném Velehradě, do jehož blízkosti se (po loňském společném šampionátu v maďarském Szegedu) letos opět vrátil. Aktéři, ale i návštěvníci tuzemského balonového šampionátu, tak stále kromě soutěžení o tituly, se mohou kochat pohledem na historické památky a půvabnou krajinou v naší zemi. Ona ta poetika tak nějak k balonovému létání historicky patří. Což, až na poslední dva dny protivného počasí, potvrdil i letošní šampionát.
 
 
 
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama