Akce a soutěže

01.09.2019 20:48

Křídla nad Úžínem

text: M.J., (jjk), foto: Miloš Jenčík, www.airfoto.jencik.net Křídla nad Úžínem
V místech kde kdysi bývala obec Úžín – Auschine bylo opět nebe plné letadel a to doslova. Poslední srpnový den se konal na ústeckém letišti letecký den s ukázkami nejen letecké, ale i různé jiné techniky a bohatým doprovodným programem pro všechny generace. „Ústecké nebe plné letadel“ se na konci prázdnin obnovilo po znovuzprovoznení letiště před dvěma roky, respektive, před čtyřmi lety, kdy se sem už opět mohl y slétávat alespoň ultralighty. Poslední tři roky, včetně 31.srpna 2019 už se v Ústí nad Labem koná letecký sen se vším všudy.
Letové ukázky byly rozděleny do dvou bloků. Jako první se na obloze předvedl vírník AutoGyro Calidus, který vystřídal FM 250 Vampire. Dále létala čtveřice ultralehkých replik z Muzea Metoděje Vlacha, nejdříve jednotlivě v pořadí Fokker E.V, Nieuport 12, Pfalz a Morane Saulnier BB a následně společně imitujích boje Velké války. Bezmotorovou akrobacii reprezentoval historický kluzák LF-107 Luňák. Následoval ultralehký P-92 Echo, motorové rogalo, dvouplošný Highlander, závod letadla s automobilem a vrtulník Robinson R44. Zlatým hřebem letových ukázek byl vojenský vrtulník Mil Mi-17. Dále se v letu předvedl Let L-200 Morava, Avia BH-1, FM 250 Vampire, Pietenpol Aircamper, LF-107 Luňák. Předposlední ukázkou byl ultralehký Jak-3. A jako poslední ukázka byl podruhé armádmí Mil Mi-17 se svou ukázkou.
Na letiště dorazilo poměrně značné množství diváků, kteří mohli sledovat letecké ukázky na pozadí hřebenů Krušných hor. Ale kromě letecké techniky si bylo možné prohlédnout i techniku Integrovaného záchranného systému a pro děti tu byly připraveny všelijaké atrakce.
 
Ještě před nějakým časem se zdálo, že je s létáním v Ústí nad Labem konec a s letištěm tuplem, ale před čtyřmi roky se letiště znovu otevřelo a 2.září 2017 se už opět po nějaké té pauze konal na letišti v Podhoří, pod Jedlovou horou letecký den, respektive „Ústecké nebe plné letadel“.
V Ústí nad Labem jsme se byli podívat na leteckých dnech v letech 2010 Antonín Zápotocký pod Jedlovou horou leží…. a 2011 V Podhoří se to roztočí…. A pak u příležitosti znovuotevření letiště v sobotu 23.května 2015 viz. A není to „Obsah“ u Újezdu, kdy ještě letiště bylo „jen“ dočasně Plochou SLZ, nebo v roce 2017 kdy už letiště bylo opět „dospělé“ letiště viz.  Hemžení v Podhoří pod Jedlovou horou.
 
 
A více fotografií z posledního leteckého dne na stránkách Miloše Jenčíka Ústecké nebe plné letadel | Ústí nad Labem | 31. 8. 2019 & http://airfoto.jencik.net/foto180.php
text: (jjk), text, foto: Miloš Jenčík, www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama