Akce a soutěže

31.08.2014 19:37

Křídla nad Horními Dvory

text: (jjk), foto: P.S. Křídla nad Horními Dvory

Několik posledních let chebské letiště pomalu, ale jistě ožívá pravidelným provozem a návštěvníky sem lákají i obnovené letecké dny. Ten letošní se konal na konci prázdnin a to přímo o víkendu 30. a 31. srpna 2014. Po létech zapomnění a úpadku letiště se první obnovený letecký den konal v roce 2007, další o rok později a posléze bylo rozhodnuto, že akce tohoto typu se budou konat každé dva roky. Rok 2014 tak kromě navigační soutěže Letecké amatérské asociace Pohár Petra Tučka tak vyšel i na tuto událost a kdo sem našel cestu rozhodně neprohloupil, protože na nebi i zemi bylo k vidění všelicos z létajících vehiklů všeho druhu z České republiky, Německa a Rakouska a vehiklů původu i amerického, a od strojů meziválečného období, přes druhou válu světovou až po poválečnou a současnou techniku.

První letecké dny se ještě na starém letišti v Dolních Dvorech konaly už ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století. Tedy v dobách, kdy na chebském letišti fungovalo Vojenské letecké učiliště a sídlilo zde vojenské letectvo. Už tehdy se letecké dny odehrávaly ve dvou dnech. Odtud tedy pochází i inspirace pro současné organizátory. Vlastně poslední letecký den před dlouhou pauzou se uskutečnil v říjnu roku 1939. Po té přišla válka a německá Luftwaffe využívala jak letiště v Dolních Dvorech, tak nové tovární letiště v Horních Dvorech. Po tomto novém letišti také zbyla v Chebu betonová dráha a dráhy pojížděcí se stojánkami a ochrannými valy. Letecká továrna a staré letiště podlehly na konci války spojeneckému bombardování, přičemž bylo rozhodnuto letiště v Dolních Dvorech už neobnovovat. Velké plány měli letci s letištěm v Horních Dvorech. Už už se i schylovalo ke stavbě odbavovací budovy a zahájení letů Československých aerolinií, ale přišla armáda a letiště zabavila na několik desítek let. Ačkoli se tu objevila tu i tam nějaká vojenská technika a v osmdesátých létech i práškaři, kteří zde měli svou agrochemickou stanici, nic víc se tu nedělo. Až po roce 1989 (ač letiště stále v majetku armády) se sem začal (kromě práškařů) opět vracet civilní život a v roce 1997 Ultralight Club Cheb s modeláři, uspořádal cosi jako veřejný slet. Mezitím se stále řešil převod armádního majetku na město a tak k prvnímu oficiálnímu leteckému dnu po mnoha desetiletích došlo až deset let po té v roce 2007. Protože zájem veřejnosti byl až překvapivě vřelý (vcelku logicky po tolika letech půstu), následoval hned v roce 2008 další letecký den. Ten rok se také organizátoři rozhodli, že letecké dny se budou pořádat každé dva roky. Mezitím se také vyřešily a vyjasnily záležitosti kolem majetku, tedy převod letiště z rukou armády a tak v roce 2010 se pořádal letecký den už na veřejném vnitrostátním letišti Cheb a mezi organizátory přibyl i Aeroklub Karlovy Vary, který se sem přistěhoval (protože nadále nemohl v plné šíři na domácím letišti působit) a stal se i provozovatelem letiště. Následoval letecký den v roce 2012 a pak samozřejmě i ten letošní. Mezitím zde vyrostla i nová provozní budova a postupně se letiště a celý areál zvelebuje a modernizuje a snad i někdy dojde na rekonstrukci a modernizaci původní betonové dráhy, která je momentálně (vzhledem ke svému technickému stavu) stále mimo provoz a slouží vlastně jen k parkování letadel, třeba právě při leteckých dnech.  
Bohatý letošní program je ostatně přiblížen i fotografiemi Petra Sedláčka (nebo program účastníků je na stránkách chebského letiště www.letistecheb.cz). A tak k vidění byla k vidění například Peggy Walentin (za svobodna Krainz) chdící už od roku 1998 po křídle dvouplošníku Boeing Stearman PT-17 (a několikrát se už ukázala i u nás), sestava letounů Bücker 131 Jungmann, či poněkud nesourodá sestava stíhačky NA P-51D Mustang Excalibur se dvěma letouny Saab JAS-39 Gripen, a nebo atraktivní dvoumotorový Beechcraft C45H (vojenská verze civilního letounu Twinbeech) a Messerschmitt Bf 108 Taifun.
A připomenout si můžeme i minulé návštěvy, včetně několika vět o historii tohoto letiště viz. 2013 Rozbřesk u Jesenického jezera, 2007 Devadesátiny chebského létání a 2010 Albrechta tu píchli, Augustin tu všechny topil…
text: (jjk), foto: P.S. (Petr Sedláček)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama