Akce a soutěže

28.06.2015 22:05

Kosťa létal nad Roudnicí, ale nějak jinak…

text: (jjk), M.J. foto: M.J. Kosťa létal nad Roudnicí, ale nějak jinak…

Při příležitosti letošního sedmdesátiletého výročí konce druhé světové války se jeden stroj 221. tygří vrtulníkové letky Mil Mi-24V převlpékl do barev, respektive  kamufláže bombardéru B-24 Liberator GR.Mk.VI (Serial: K/PP – ex RAF EV953) z 311. československé bombardovací perutě Royal Air Force. Tento letoun byl také první, který odletěl z Velké Británie po konci války do osvobozeného Československa. „Kosťa“ se Liberator přezdíval podle posledního velitele 311. perutě Janu Kostohryzovi. Vrtulník Mi-24V v barvách „Kosti“ také (kromě jiných strojů) budil svým zbarvením pozornost na letošní, třináctý Memorial Air Show 2015 v Roudnici nad Labem ve dnech 27. a 28. června 2015.

Memorial Air Show 2015 se v tomto roce konal k 70. výročí ukončení druhé světové války. Historie tohoto podniku sahá do roku 1991, kdy byla založena velmi zajímavá tradice a na začátku devadesátých let vlastně tento letecký den byl vlastně jediným největším v tehdejším Československu a po roce 1993 v České republice. Za těch dvacet pět let se vyrojily další letecké dny, aerosalony a další letecké akce. Některé vznikly a zanikly, jiné se postupně vypracovaly na tradiční letecké exhibice neodmyslitelně patřící do leteckého kalendáře. Dnes je na různých místech České republiky dost početné množství velkých leteckých dnů, ale i těch menších, či regionálních, ale i skvěle zorganizovaných takzvaných sletů, které už dnes spíš vypadají jako letecké dny, než jen jako sešlost několika aviatických kamarádů. Konkurence je dnes veliká, ostatně se v letecké kalendáři objevuje každoročně několik desítek (spíš stovek) leteckých (a divácky atraktivních) akcí všeho druhu, ale Memorial Air Show od roku 1991 vydržel do dnešních dnů a tak se v Roudnici nad Labem konal v roce 2015 po třinácté…
Aktivním a pozorným sledovatelem byl Miloš Jenčík a tak kromě obrázků tu máme i jeho postřehy…
text: (jjk)  

Již potřinácté se na letišti v Roudnici nad Labem konala Memorial Air Show. V pátek 26.června 2015 byly na programu přílety některých účastníků a nácvik vystoupení, to vše pod zataženou oblohou. A nedělní ráno 28.června 2015 přivítalo účastníky i návštěvníky jasnou oblohou, což zavdalo příčinu k nafocení stojánky vystupujících letadel.
Letový program odstartovali parašutisté z Antonova An-2 a Letu L-410 Turboletu Armády Ččeské republiky, která zajistila i další ukázku v podobě bitevníku Aero L-159 ALCA. Jak se v současné době akrobatí bezmotorově předvedl kluzák Swift S1, jak se létalo před sedmdesáti lety ukázal Supermarine Spitfire LF.XVIE. ultralehkou Avii B-534 vystřídal Suchoj Su-31, po němž roudnickou oblohu zaplnila silueta "Dakoty" v podání dvoumotorového dopravního letounu Lisunov Li-2. Následovala trojice "Bückerů" Tatra T-131 Jungmann.
Jednou z nejvíce očekávaných ukázek byl souboj Grummanu TBM Avenger s japonským Zerem v podání T-6 Texanu. Historickou bezmotorovou akrobacii zastupoval červený kluzák Lö-100, po kterém létal North American P-51 Mustang - bohužel příliš vysoko a daleko. Podstatně blíže a níže akrobatila Extra 300SC, kterou na stále jasné obloze vystřídal nablýskaný North American B-25J Mitchell. Letouny s rotující nosnou plochou, tedy vrtulníky, reprezentovala dvojice Robinsonů R-22 a R-44. Jak létá Jak se diváci přesvědčili v ukázce Jaku 3M, po němž se snesli parašutisté z An-2 a program pokračoval dvoumotorovým dopravním letounem Beech C-45 Expeditor, jak jinak než v barvě vyleštěného plechu. A nechyběly ani balónky, tedy sestřelování balónků vrtulí nebo jakoukoli jinou částí letadla v podání Zlínů Z-142, což díky silnějšímu větru nebylo až tak jednoduché. Armáda představila při průletu Challenger CL-601 s dvojicí stíhačů JAS-39 Gripen na křídlech, následoval sólový průlet Challengeru a poté i trochu rychlejší průlet Gripenů, který otestoval schopnosti fotografů a jejich techniky.
Sólově se předvedl Zlín Z-143 LSi Genius a poté jeden z dalších taháků letošní "Roudnice" a to Mil Mi-24, který byl po celý den v obležení diváků a fotografů pro své netradiční zbarvení připomínající Liberator 311. bombardovací perutě RAF. Od stejného výrobce a stejného prpvozovatele, i když se světlejší budoucností, se představil Mil Mi-171. Dalším dvoumotorovým letounem poněkud nezvyklých tvarů byl OV-10 Bronco, kterého vystřídal Jak 18T, kterého vystřídal Jak 3, tentokrát ovšem jako ultralehká napodobenina.
A více fotografií je možné vidět na domovských stránkách Miloše Jenčíka viz. 128 - Memorial Air Show 2015 | Roudnice nad Labem | 28. 6. 2015 a www.airfoto.jencik.net/foto128.php
text: M.J.
 
 text: (jjk), M.J. foto: M.J.
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama