Akce a soutěže

15.06.2014 19:01

Konec nejisté sezony a bez praporků

text,foto: (jjk) Konec nejisté sezony a bez praporků

V roce 2013 to z bývalým záložním letištěm Žatec II. Čeradice (nyní Macerka) vypadalo všelijak. Po fatální nehodě letounu L-29 Delfin zůstalo letiště bez provozovatele a ocitlo se tak říkajíc bez „papírů“ a vypadalo to hodně nejasně. Loňský dvacátý třetí slet v Žatci se tedy odehrál jen díky sjednané výjimce a přílety se řídily jako postaru na praporky (viz. Nejistá sezona….). Během toho roku se však podařilo dojít k dohodě mezi městem, pověřenými leteckými úřady a Klubem LAA Žatec a tak je žatecké letiště od roku 2014 opět v provozu a čtyřiadvacátý slet všech možných létajících zařízení (s přidruženým dětským dnem) mohl bez potíží a výjimek proběhnout. Jen černý mrak usednuvší nad letiště celkový dojem trochu pokazil.

Jak si asi někteří pamatují v červnu roku 2012 havaroval po startu z žateckého letiště dvoumístný letoun L-29 Delfin, který zde měl svou základnu. Při karambolu nebyl zničen jen letoun, ale zahynula i celá posádka. Tehdejší provozovatel letiště disponoval pouze tímto jediným strojem a shodou neštěstných okolností v té době i končila smlouva mezi touto firmou a městem Žatec, které smluvní vztah neobnovilo. Provozovateli letiště tedy nezbylo, než vzdát provoz žateckého letiště. Do té doby bylo LKZD neveřejné vnitrostátní letiště VPD 11/29, komunikační frekvence INFO 125,425. Město Žatec sice vyhlásilo výběrové řízení na nového provozovatele. Když už nic jiného na letišti pětadvacet let funguje Klub LAA Žatec. Ale něco se jaksi zadrhlo vlivem růuzných okolností a tak se v roce 2013 letiště ocitlo bez provozovatele úplně. Tedy s jednou, již zmíněnou výjimkou v případě 23. sletu. Do celé záležitosti se vložily ovšem i zainteresované orgány v čele s Leteckou amatérskou asociací a Úřadem civilního letectví a s městem a Klubem LAA Žatec nakonec došlo k vzájemné dohodě a letiště bylo opět od roku 2014 uvedeno do provozu. Zatím je čeradické letiště Plochou SLZ neveřejnou / registrovanou; LKZD Žatec [RADIO 125,825], ale místní létavci z žateckého leteckého klubu (kteří jsou provozovatelé) doufají, že časem opět povýší letiště na vnitrostátní (byť neveřejné jako bylo dřív).
A tak se v tomto roce mohl bez obav a zmíněné výjimky opět konat otevřeně už čtyřiadvacátý slet (a dětský den), na který přilétlo (i díky nevalnému počasí) čtyřicet šest letounů. Nebylo to sic rekordních 67 jako v roce 2004, ale i tak se letiště utěšeně zaplnilo a kromě malých kousků tu trůnila (a vozila vyhlídkové lety a vyhazovala paragány) i hořovická dvouplošná „Andula“ Antonov An-2. Jen ten černý mrak, který se usadil nad letištěm a tu a tam nějakou tu kapku utrousil, trochu kazil umělecký dojem, ale to se holt někdy stává…
A na tomto letišti jsme už několikrát (kromě loňska a letoška) byli a tak si lze předchozí návštěvy připomenout viz. rok 2007 Tryskáče se vracejí do Žatce, rok 2009 Čeradické slétnutí po devatenácté„Korea“ má pomníček, a rok 2010 Dvacítka pod mrakem a rok 2013 Nejistá sezona…. (a nebo si lze připomenout i ještě nedávné zbytky druhého, už z rozhodnutí vrchnosti, zbouraného letiště ve Staňkovicích viz. Tady byla „Korea“ ).
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama