Akce a soutěže

11.09.2016 21:00

Když se už nejezdí na jih, půjde to na sever

text, foto: (jjk) Když se už nejezdí na jih, půjde to na sever
Relativně do nedávna bylo zvykem jezdívat zhruba tak v polovině září pravidelně na letecké dny na letiště Příbram - Dlouhá Lhota, kde se konávalo populární Acrobatshow. Celkem to bylo patnáct ročníků (s jednou pauzou pro nepřízeň počasí) a osud pravidelného leteckého dne v Příbrami se uzavřel v roce 2012. Ale vlastně se dá říci, že se už v té době pro ty, kteří se nejraději pohybují v okolí hlavního města, se našla alternativa tradičního příbramského leteckého dne. Na severovýchodě Prahy se začaly pořádat den letiště Letňanech. Letos v sobotu 10.září 2016.   
Jak bylo řečeno, v Příbrami se konalo patnáct leteckých dnů po sobě (s jednou pauzou kvůli silným lijákům a bouřím) a definitivně posledním Acrobatshow byl ročník 2012 (viz. Ozónová vrstva zabila Ludmilu a zjevení se Dušana Šamka). Příbramské letecké dny skončily víceméně i díky jistým nedořešeným majetkovým nesrovnalostem, které na tamním letišti zůstaly jako nechtěné dědictví po původním majiteli, tedy státu.
Ale v té době se už vlastně radila jistá náhrada v podobě „otevřeného letiště“ v Letňanech. V prvních letech se ještě na letišti potkávali i Nebeští andělé Global Assistance a členové Letecké amatérské asociace ( a k tomu se i letňansky kufrovalo) v roce 2010 (viz. Nebeský pšouk…) a v roce 2011 se už letecká sešlost trochu podobala zdejším leteckým letňaským dnům 3. září 1977 respektive 4. září 1983 (Květy nad Prahou…). A tak ten, kdo se v posledních letech chce v polovině září (nebo první polovině září) vypravit na nějakou společenskou událost v blízkém okolí hlavního města a chybí mu zrušený příbramský letecký den, může se vypravit opačným směrem. Na severovýchodě města se lze zastavit na letňanském letišti. A od té doby co je zde i občerstvení s vyhlídkovou teráskou na střeše, lze provoz sledovat i s plným žaludkem a bez pocitu žízně.  
Takže letos na letňanském letišti se konal Den letiště Letňany 10.září 2016 už po sedmé...
A v tomto roce byly k vidění i nějaké zajímavosti. Zjevila se zde (stále vlastně ještě novotou vonící) replika letouna Arado Ar-96BN (viz. Taková nenápadná premiéra), a nebo úplně, ale úplná novinka v podobě repliky 1:1 letounu Beneš-Mráz Be-60 Bestiola (viz. Nový život malé zelené bestie) a Po čase se opět byl venčit Trempík ŠK-1, nebo Praga E.114 Baby.
 
 
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]  
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama