Akce a soutěže

02.09.2018 19:55

Jako na sletu létajících veverek

text, foto: (jjk) Jako na sletu létajících veverek
V Prostějově se ve dnech 26.srpna až 1.září 2018 uskutečnilo druhé mistrovství světa v parašutistické disciplíně zvané wingsuit flying (2nd FAI World Wingsuit Flying Championships 2018). Wingsuit flying je disciplína, která má své šampionáty velmi krátce, protože první mistrovství světa se konalo v roce 2016 na Floridě a historicky první Mistrovství České republiky v červenci letošního roku v Prostějově. A historicky prvním mistrem České republiky se stal Pavel Mrázik, který byl jedním ze dvou tuzemských reprezentantů (spolu s Karlem Klímou), kteří se soutěže účastnili.
Při této relativně nové disciplíně, díky okřídlenému obleku parašutista může připomínat nezasvěcenému pozorovateli drobného veverkovitého hlodavce, který má blány mezi předními a zadními končetinami. S okřídleným oblekem se experimentovalo už někdy před osmdesáti, devadesáti lety, ale až Patrick de Gayardon experimentoval s okřídleným oblekem, který by se dal označit za předchůdce současných kombinéz. Wingsuit flying se postupně vyvíjel a vyvíjí a tak vcelku logicky došlo i na pořádání světového šampionátu pod patronací Mezinárodní letecké federace FAI. A tak se po Spojených státech amerických v roce 2016, konal druhý ročník světového šampionátu v České republice. Domácí parašutisté zdaleka nepatřili mezi favority a očekával se tedy souboj mezi norskými, americkými, ruskými, nebo kanadskými a australskými reprezentanty. Tento předpoklad se vyplnil, protože v disciplíně Wingsuit Acrobatic Flying mezi pěti týmy zvítězilo první družstvo Ruska, před Spojenými státy americkými a třetí bylo druhé ruské družstvo.
A v disciplíně Wingsuit Performance Flying zvítězil norský parašutista Espen Fadnes, druhý skončil Američan Chris Geiler a třetí ruský reprezentant Dmitrij Podoryashy (v české transkripci Podorjaščij). Z českých reprezentantů byl Pavel Mrázik na 57. místě a Karel Klíma na 62. místě.
Wingsuit Performance Flying se skládá ze tří částí: Distance, tedy vzdálenost, Speed, tedy rychlost a Time – čas. Jedná se o to, aby parašutista, který je vysazen ve čtyřech kilometrech uletěl co nejdelší vzdálenost, nebo vyvinul co největší rychlost, nebo daný úsek uletěl za co nejkratší čas.  
Wingsuit Acrobatic Flying je týmová soutěž a parašutisté předvádí akrobatické prvky (jak povinné, tak vlastní akrobatické formace). Samozřejmě je také důležitý umělecký dojem a spáce kameramana, který celou akrobatickou sestavu snímá.
Tuto soutěž lze pro běžného diváka nejlépe sledovat s dalekohledem, nebo prostřednictvím záběrů zmíněných kameramanů, a nebo obdivovat na zemi „okřídlené“ kombinézy.
Až na poslední dva dny nevlídného počasí se celá soutěž podařila realizovat podle programu a všechny podrobné výsledky na http://ipc-wcresults.org.uk/Prostejov_2018/default.html
 
 
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama