Akce a soutěže

05.08.2018 19:51

Jak se „Tuček“ zjevil u polských hranic

text: (jjk), foto: Martin Kusyn Jak se „Tuček“ zjevil u polských hranic
Kdyby na toto letiště vedla nějaká přímá silnice, nejideálnější by bylo vystoupit na železniční stanici Roszków Raciborski, nebo Rudyszwałdu. Na nejbližší vlak se na naší straně hranice totiž musí do Bohumína, nebo Hlučína. Osmé kolo navigačního Poháru Petra Tučka se totiž 4. srpna 2018 odehrálo na letišti Hať u Hlučína, tedy Ploše SLZ neveřejné / registrované, která leží vlastně jen pár stovek metrů od polských hranic. Doposud znali letiště v Hati pouze modeláři, ale díky Poháru Petra Tučka, který si udělal jednu ze soutěžních zastávek i tady, zcela jistě se zdejší plocha dostala do širšího povědomí především ultralehkých aviatiků. 
Na začátku nového tisíciletí vznikl oficiálně Model Klub Hať, ale už dva roky před koncem dvacátého století vznikla modelářská plocha. V roce 1998 se vyklubalo letišťátko pro modeláře a sami modeláři si svůj spolek začali budovat dnem 11.února 2000, respektive se modelářský kroužek vyklubal první zářiový týden roku 2001.
Modeláři v Hati stále více hýřili aktivitou, které si všimli i na modelářském svazu a tak se v roce 2011 zde upořádalo Mistrovství ČR v Letecké akrobacii modelů kategorie RCA.
Haťští modeláři ovšem pořádali a pořádají mnoho dalších akcí během celého roku (kterých je víc než desítka), ale jak rozšiřovali své aktivity, tak i někteří začali postupně pošilhávat i po větších létajících strojích než je jen RC model. Takže už v roce 2013 se z modelářského letiště stalo letiště pro ultralighty, tedy Plocha SLZ, a i se někteří z místních modelářů objevili za kliplem ultralehkého letounu (a i v soutěži Letecké amatérské asociace Poháru Petra Tučka).
I když zatím letišťátko v Hati nemá vlastní hangár a místní vzduchoplavci hangárují na relativně nedalekém letišti Zábřeh – Dolní Benešov. Ale ambiciosních vzduchoplavců v Hati postupně přibývá a tak přibývajícím počtem pilotů ultralightů bude hangár pomalu, ale jistě, nezbytností.
Dosavadním vrcholem haťských modelářů-aviatiků je uspořádání jednoho ze závodů letošního ročníku navigačního Poháru Petra Tučka (už jednou zmíněného).
A tak se v sobotu 4.srpna 2018 v třicetistupňovém horku v Hati u Hlučína sešlo při 8. kole navigačního Poháru Petra Tučka dvanáct posádek ve třech kategoriích. Nejenže se Pohár Petra Tučka ocitl na nejzazším místě České republiky až ve Slezsku u polských hranic, ale poprvé se soutěže zúčastnili a haťští letci (a modeláři) Jiří Plaček a Günther Gajda, kteří v kategorii R-AL1 obsadili druhé a třetí místo.
Osmé kolo Poháru Petra Tučka se na původně modelářském letišťátku, které dnes už je Plochou SLZ a odkud je blíž na vlak do Roszkówa Raciborského, nebo Rudyszwałdu než do Bohumína, nebo Hlučína, se zcela jistě vydařilo. A modeláři a piloti v Hati u Hlučína nade vší pochybnost splňují motto Letecké amatérské asociace „létání pro radost“, které propagoval nedávno zesnulý letitý prezident asociace Jan Brskovský, který by měl zcela jistě při pohledu na to veselé hemžení v hati radost.
 
Výsledky tohoto kola PPT lze nají na http://ppt.laacr.cz/competitionResultsTable.php?id=60 a výsledky celé soutěže na http://ppt.laacr.cz/events.php.
 
Další informace lze samozřejmě najít na stránkách Model klubu Hať viz. http://modelklubhat.blogspot.com/
 
 
text: (jjk), foto: Martin Kusyn
Zdroj: Modelklub Hať http://modelklubhat.blogspot.com/
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama