Akce a soutěže

01.09.2018 20:30

Hosín těsně před Jindřichovým Hradcem

(jjk) Hosín těsně před Jindřichovým Hradcem
Na letišti v Hosíně proběhla v posledních prázdninových dnech poslední motorová akrobatická soutěž sezony. Jedná se tedy o poslední regionální akrobatickou soutěž motorových letadel, protože 1. září 2018 začalo v relativně nedalekém Jindřichově Hradci Mistrovství Evropy v letecká akrobacii třídy Unlimited. Akrobaté na kluzácích se potkají ještě ve druhé polovině září v Mladé Boleslavi.
Co se týče motorové letecké akrobacie, je hosínské letiště neodmyslitelně spjato se světovým šampionátem v letecké akrobacii v roce 1978 a tím evropským v roce 1985. V posledních letech se zde uskutečnil i šampionát domácí, a to jak ve všech čtyřech kategoriích v roce 2012, tak Sportsman a Intermediate v následujícím roce 2013, jako součást Hosínského poháru.
Původně, ještě pod názvem Rookie Challenge Cup, se uskutečnil první ročník této soutěže v první polovině září roku 2010 za účasti osmi pilotů v kategoriích Sportsman a Intermediate.
Pod tímto názvem se soutěž zopakovala ještě v roce 2011, ale od roku 2012 už se akrobatické závody nazývají Hosínský pohár.
V roce 2013 byl v polovině září třetí ročník Hosínského poháru rozšířený o Mistrovství České republiky v kategoriích Sportsman a Intermediate.
Soutěž se pravidelně koná v první polovině září, a tak letošní termín na konci prázdnin byl poněkud dřívější, než je obvyklé. Po suchém a horkém létu přišlo deštivé počasí s prvním zářiovým dnem, a tak se stihly odlétat v pátek 31. srpna 2018 pouze dvě disciplíny.  
V kategorii Sportsman o Hosínský pohár soužili tři piloti, takže se podělili o všechny tři místa. Zvítězil Karel Vobořil (Z-142), před Petrem Jonášem (Decathlon) a Luďkem Prdou (Slingsby T67M).
Kategorie Intermediate se účastnilo sedm soutěžících. Jaromír Čihák s Extrou 300L obvykle létá v kategorii Advanced, ale soutěžil by, podobně jako v Rakovníku, sám se sebou.
V kategorii Intermediate tedy Jaromír Čihák zvítězil před Davidem Benešem (Z-50M) a Tomášem Petrmanem (Z-50M).
Hosínský pohár byl tedy poslední letošní soutěží motorových letounů na regionální úrovni. Motorovou sezonu akrobatů uzavírá definitivně Mistrovství Evropy v letecká akrobacii třídy Unlimited (1. – 8.září 2018)
 
Podrobné výsledky na obvyklém místě viz. https://acro-online.com/event/78/results#combined
 
 
(jjk)
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama