Akce a soutěže

03.08.2019 22:34

Český ráj to na pohled

(jjk) Český ráj to na pohled
Pohár Českého ráje proběhl od 27. července 2019 – 3. srpna 2019 v Jičíně. Podařilo se odlétat šest letových dnů, aneb není malých soutěží. Pokud odmyslíme skvělé jičínské navigátory ověnčené mnoha medailemi z různých tuzemských i mezinárodních soutěží, tak plachtaře od pohádkového lesa Řáholce, tedy z jičínského aeroklubu, potkáváme na mnoha soutěžích, a to i namnoze na stupních vítězů. Kromě velkých soutěží na úrovni republikových šampionátů na různých místech celé republiky probíhají i různé plachtařské soutěže. Ale kromě plachtařských závodů, kterých se pravidelně účastní několik desítek větroňů a jejich posádek, probíhá v polovině letních prázdnin i taková malá komorní soutěž i na jičínském letišti.
A tak si při příležitosti takového tradičního malého rodinného plachtařského závodu Pohár Českého Ráje je stručně připomeneme, že zde vše začalo v podhůří Českého ráje na louce u potoka Poráku, kde se objevili první letci už v roce 1911 a to 15.října. A to přímo náš první aviatik ing. Jan Kašpar se svým bratrancem Evženem Čihákem. Ale ukázky zde předváděl jen Čihák, protože Kašpar při cestě z Pardubic havaroval a zničil svůj létající stroj. To, ale znamenalo první průkopnické krůčky v létání na Jičínsku., o patnáct let později tu vznikla odbočka Masarykovy letecké ligy (MLL), která tu 27. října 1934 uspořádala první letecký den. O vzniku oficiálního letiště se hovořilo na tomto místě už před válkou, ale to už se nestihlo a tak když v roce 1945 po založení pobočky Českého národního aeroklubu a po té co o rok později hrabě Schlik pronajal aeroklubu bezplatně na devadesát devět let plochu se začalo budovat.
Celé budovatelské nadšení vyvrcholilo leteckým dnem 14. září 1947. Areál však nevyužívali jen sportovní letci, ale také Vojenská letecká akademie z Hradce Králové která zde měla zřízenou svou pobočku a ráda zde trénovala. To bylo sice oficiálně v letech 1947 a 1948, ale ještě v roce 1949 od července do konce roku zde probíhal elementární výcvik na letounech C-104 a C-106. Hangáry jsou dodnes k vidění ve skladovém areálu, kde byl autopark a vojáci prostor využívali další dlouhá léta. Po roce 1990 dlouho chátral, ale dnes ho využívají některé české spediční firmy.
Po ukončení činnosti létajících četníků v roce 1950 se po politických změnách mění i název aeroklubu z Českého národního na Doslet a později Svazarm a na konci padesátých let v Jičíně dostávají posilu v podobě letců z Lomnice nad Popelkou, jejichž letiště bylo uzavřeno.
V šedesátých létech začíná v Jičíně působit Agrolet, tedy později Slov-Air a zemědělské létání zde zůstalo do dnešních dnů, kdy zde sídlí Air Special (i když výrazně štíhlejší, než na začátku devadesátých let). Ale během působení aeroklubu a souběžně práškařů se tu konají v sedmdesátých a osmdesátých létech letecké dny jejichž připomenutím byl i Den otevřených dveří ke stému výročí létání v Jičíně v  roce 2011, při příležitosti stoletin jičínského létání.
Více než šedesátiletý Aeroklub Jičín má zde leteckou školu, provádí pozorovací (dříve vyhlídkové) lety a další činnost a v loňském roce i pořádal už šestnáctý ročník plachtařského Poháru Českého ráje.
Letošního Poháru Českého ráje se 27. července 2019 – 3. srpna 2019 účastnilo dvanáct plachtařů (vesměs domácích s hostujícími z Hodkovic a Slaného), kteří odlétali čtyři soutěžní lety v kombinované třídě.
Zvítězil Ilja Kopáček (Std. Cirrus), druhý byl Aleš Holoubek (ASW 15b NG) a třetí Radek Tobolka (St.Cirrus) všichni z Jičína.
 
 
text: (jjk)
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama