Akce a soutěže

13.07.2019 19:45

Bronz Michala Tvrzníka a stříbro týmu v Břeclavi

(jjk) Bronz Michala Tvrzníka a stříbro týmu v Břeclavi
Po roce se opět do Břeclavi vrátili akrobaté. Zatímco se v posledních červnových dnech roku 2018 na břeclavském letišti utkali letečtí akrobaté na motorových letounech o domácí tituly, tentokrát se zde setkali akrobaté na druhém světovém šampionátu kategorie Intermadiate (2nd FAI World Intermediate Aerobatic Championship 2019). Mistrovství světa kategorie Intermediate je vlastně zcela nová soutěž, protože poprvé se konala teprve v roce 2014 v Mossel Bay v Jihoafrické republice. Po pětileté přestávce se druhý ročník pořádal až od 7. do 13.července 2018 na jihu Moravy, na dohled rakouských hranic, na letišti v Břeclavi.
Soutěže se zúčastnilo pětadvacet akrobatů (mezi nimi jediná akrobatka Elisa Bretterebnerová z Rakouska) z osmi zemí Rakouska, České republiky, Velké Británie, Německa, Maďarska, Itálie, Polska a Ukrajiny. Minimálně tři piloty, aby se mohla ta která reprezentace účastnit soutěže družstev dodalo šest zemí. Rakousko, Maďarsko, Polsko a Ukrajinu reprezentovali tři akrobaté, Velkou Británii šestice letců a šest pilotů vyslala do soutěže i Česká republika. Šampionátu se navíc účastnil Miroslav Černý mimo soutěž (h/c) a jako „předjezdci“, nebo „předletci“ tedy warm up piloti Jaromír Čihák a Vladimír Machula.
Po kategorii Unlimited a Advanced je kategorie Intermediate sice až třetí výkonnostní kategorií, ale jak ostatně bylo vidět v Břeclavi soutěží akrobaté na stejných strojích, které je možné vídat na soutěžích obou vyšších výkonnostních kategorií. V hojném množství tak byly zastoupeny letouny z produkce Waltera Extry. Ukrajinská reprezentace soutěžila kompletně s letounem Extra 330LX a maďarská se strojem Extra 300. Na různých typech letounů Extra 300 soutěžili i letci z Rakouska, Velké Británie, Německa. Z českých reprezentantů osedlal Extru 300LX OK-XTR Lukáš Pařízek (a i warm up  „předjezdec“ Jaromír Čihák EA 300L YL-VUP).
Ale z vyšších kategorií Advanced a Unlimited se objevily nad Břeclaví i další letouny. Na loňském evropském šampionátu Unlimited známý letoun Sbach 300, nebo také XtremeAir XP30, který standardně sedlá Marek Hyka, v Břeclavi létal Adam Ondrejka a Miroslav Černý (který ovšem létal mimo soutěž). Na zmíněném evropském mistrovství v Jindřichově Hradci byl v loňském roce také vidět maďarský stoj Genevation GenPro. Tehdy s ním létal „Maďar“ z Guadeloupe Daniel Genevey a Jihoafričan Neville Ferreira. V Břeclavi GenPro pilotovala kompletně celá polská reprezentace a britský pilot Adrian Willis.     
Na druhou stranu bylo možné potkat v Břeclavi i, do jisté míry, veterány například v podobě letounu Mudry SZP 21 z osmdesátých let dvacátého století, se kterým zde létal italský pilot Francesco Adorisio. A britští akrobaté David Farley a Graeme Fudge soutěžili i s novějšími verzemi tohoto akrobatického speciálu Mudry CAP 231EX, respektive CAP 232.
Ale nechyběla ani česká stopa. A velmi úspěšně a konkurence schopně do soutěže zasáhl i československý legendární letoun Zlin Z-50LS, navíc v barvené kombinaci, která „padesátky“ proslavila už v sedmdesátých letech.
Reinkarnovaný Zlin Z-50LS OK-FAI, který byl vyroben pod číslem 0052 v roce 1987 jako Z-50LE OK-072/OK-VZB a až poději Z-50LS OK-FAI (do rejstříku zapsán byl 18.listopadu 1991) před několika měsíci prošel zevrubnou rekonstrukcí. Na tomto světovém šampionátu na něm létali čtyři čeští reprezentanti, Ivo Červinka, Tomáš Zemánek, Tomáš Petrman, Michal Tvrzník a warm up pilot a stávající prezident Aeroklubu České republiky Vladimír Machula.
Ostatně při pohledu na výsledky této soutěže je vidět, že „padesátka“ stále ještě dokáže konkurovat strojům o generaci mladším. To v soutěži samotné potvrdil turnovský rodák Michal Tvrzník, který dolétl v celkovém pořadí pro bronzovou medaili. K tomu přidal ještě dílčí medaile. V první Free Unknown, neboli volné tajné sestavě Michal Tvrzník vybojoval bronz a v třetí stříbro. A neztratili se ani další čeští piloti na Zlinu Z-50LS, devátý Tomáš Petrman, desátý Tomáš Zemánek a osmnáctý Ivo Červenka.
 
Celá soutěž po čtyřech tréninkových dnech začala slavnostním zahájením v neděli 8.července 2019 za zvuků cimbálové muziky, a za přítomnosti senátorky Anny Hubáčkové a místostarosty Břeclavi Richarda Zemánka a prezidenta FAI Aerobatics Commission (CIVA) Nicholase H. Buckenhama, přičemž ceremoniál uváděl prezident Aeroklubu České republiky Vladimír Machula.
Hned v pondělí 8.července 2019 se po prvním briefingu začalo soutěžit první volnou/povinnou sestavou (Free Known). A vítězem tohoto prvního soutěžního kola se stal ukrajinský pilot Igor Chernov před svým krajanem Dmitrem Pogrebytskym (oba Extra 330LX UR-TIM) a třetí byl David Farley z Velké Británie (CAP 231EX G-GKKI). Z českých letců byl nejlepší na čtvrtém místě Adam Ondrejka (XP30 D-ESXA). Michal Tvrzník byl desátý, Tomáš Petrman jedenáctý, Tomáš Zemánek dvanáctý, Lukáš Pařízek patnáctý a Ivo Červinka šestnáctý.     
V úterý 9.července 2019 se létala první volná tajná sestava (Free Unknow) a tentokrát se stal vítězem třetí ukrajinský pilot Timur Fatkulin, druhý skončil Igor Chernov (všichni tři ukrajinští akrobaté soutěžili na strojích Extra 330LX UR-TIM), a třetí byl Michal Tvrzník (Z-50LS OK-FAI). Další čeští reprezentanti se umístili na pátém místě Tomáš Petrman, na devátém Tomáš Zemánek, čtrnáctém Adam Ondrejka, osmnáctém Lukáš Pařízek a jednadvacátém Ivo Červinka.
Ve středu 10.července 2019 soutěž pokračovala třetím dnem a druhou volnou tajnou sestavou (Free Unknow). Opět jako v pondělí zvítězil ukrajinský pilot Igor Chernov, tentokrát druhý byl David Farley z Velké Británie a třetí Rakušan Christian Auer (Extra 300SC D-EAXY). Za rakouským pilotem na čtvrtém místě skončil Adam Ondrejka, na šestém místě pak Tomáš Petrman, na sedmém Michal Tvrzní, a pak na dvanáctém místě Tomáš Zemánek, na šestnáctém místě Lukáš Pařízek a na třiadvacátém místě Ivo Červinka.
Posledním soutěžním dnem byl čtvrtek 11.červenec 2019, protože v pátek už nepřízeň počasí nedovolila pilotům vzlétnout. Ve čtvrtém soutěžním dnu a třetí volné tajné sestavě (Free Unknow) zvítězil opět Igor Chernov u Ukrajiny a upevnil si tak vedoucí pozici, druhý skončil český reprezentant Michal Tvrzník, který se tím posunul na stupně vítězů   a třetí byl Rakušan Christian Auer, který se tímto výkonem dostal na celkové druhé místo. V posledním soutěžním kole Adam Ondrejka skončil šestý, Tomáš Zemánek osmý, Tomáš Petrman desátý, Ivo Červinka třináctý a Lukáš Pařízek šestnáctý.
Páteční program zrušilo velmi nevlídné deštivé počasí, které narušilo i v sobotu 13.července 2019 letecký den a tedy i slavnostní vyhlášení výsledků historicky druhého světového šampionátu v letecké akrobacii v kategorii Intermediate, který se konal na břeclavském letišti (2nd FAI World Intermediate Aerobatic Championship 2019).         
 
Mistrem světa se stal ukrajinský pilot Igor Chernov na letounu Extra 330LX (UR-TIM). Stříbrnou medaili získal rakouský akrobat Christian Auer se strojem Extra 300SC (D-EAXY) a bronzovou medaili Michal Tvrzník létající na letounu Zlin Z-50LS (OK-FAI). A k tomu ještě dvě dílčí medaile, v první volné tajné sestavě bronz a v třetí Free Unknown stříbro.
Jen o dvě příčky níž, na celkovém pátém místě skončil Adam Ondrejka (XP30 D-ESXA), devátý Tomáš Petrman (Z-50LS OK-FAI), desátý Tomáš Zemánek (Z-50LS OK-FAI), patnáctý Lukáš Pařízek (Extra 300L OK-XTR) a osmnáctý Ivo Červinka (Z-50LS OK-FAI).
V soutěži družstev se mistry světa stali Ukrajinci v sestavě Igor Chernov, Timur Fatkulin a Dmitry Pogrebytsky. Stříbrná medaile zůstává zásluhou Michala Tvrzníka, Adama Ondrejky a Tomáše Petrmana v České republice a bronzové medaile si do Velké Británie odváží trojice David Farley, Anthony Walsh a Trevor Dugan. Čtvrtí skončili Rakušané, pátí Maďaři a šestí Poláci.
Druhé Mistrovství světa v letecké akrobacii třídy Intermediate skončilo úspěšně nejen pro českou reprezentaci, ale i pro břeclavské pořadatele, kteří předvedli, že se neumí úspěšně zhostit jen pořádání tuzemských soutěží, ale i šampionátu těchto rozměrů. I když poslední den a letecký den poněkud poznamenalo chladnější počasí a dešťové srážky.
 
Všechny podrobné výsledky lze najít na obvyklém místě: https://civa-results.com/2019/WIAC_2019/indexpage.htm a další informace jsou i na webu šampionátu: www.wiac2019.cz
 
 
text: (jjk)
 
                                                 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama