Akce a soutěže

24.09.2017 20:12

Bez fotbalu, bez průvodu, rotory se točily

text, foto: (jjk) Bez fotbalu, bez průvodu, rotory se točily
Na Letenské pláni se po mnoho let, každých pět let, konaly vojenské přehlídky. A Letenská pláň toho zažila tedy nepoměrně více. Ale v tomto týdnu se opět nad Prahou, ale hlavně nad Letenskou plání, objevily vojenské stroje. Čtveřice vrtulníků českého vojenského letectva na písku přistála, a v sobotu 23.září 2017 nad plochou přeletěla i pětice vojenských letadel. A mělo to svůj důvod. Konal se tu totiž „Den s armádou Praha 2017“, který odkazoval ke stoletému výročí oficiálního ustavení československého vojska na Rusi  9. října 1917 (de facto v návaznosti na působení československých legií v bitvě u Zborova 2. července 1917.
Dobrovolnické vojenské jednotky se formovaly z českých a slovenských dezertérů z rakousko-uherské armády a dobrovolníků už od roku 1914, a to jak v Rusku, tak Itálii, Francii a Srbsku. Česká družina, která byla předchůdcem legií se sice změnila v Československé vojsko na Rusi 7.ledna 1919, ale to již bylo součástí Československé armády. Ovšem už po bitvě u Zborova 2. července 1917 ruská vláda díky intervenci Tomáše Masaryka, který od 15. května 1917 legie v Rusku organizoval, zrušila své nařízení a tak mohl 9. října 1917 vzniknout československý sbor na Rusi.    
A tak letenský den s českou armádou v sobotu 23.září 2017 se de facto odkazoval k tomuto stoletému výročí. Této akce se účastnily skoro tři stovky vojáků a přes padesát kusů vojenské techniky, který byla i jakousi exkurzí do historie, protože mezi kusy vojenské techniky byly zbraně propůjčené Vojenským historickým ústavem od „prehistorie“ armády do dneška.  dorazily dnes na pražskou Letenskou pláň, kde se konal „Den s armádou Praha 2017“.
Český armáda představila nejen svou současnou techniku, ale i tu, která v nejbližších měsících a letech teprve do své výzbroje zařadí. Součástí letenského dne byly i dynamické ukázky, včetně předvedení bojového umění, výcviku služebních psů, exhibice jednotek Čestné stráže Armády České republiky a Hradní stráže.
Představily se zde vojenské vrtulníky všech používaných typů, tedy Mi-171, Mi-24/35, W3A Sokol a Mi-2 z flotily Centra leteckého výcviku v Pardubicích. Pro tento vrtulník to je vlastně už asi jedno z posledních veřejných prezentací, protože se v roce 2018 odebere do zaslouženého důchodu. Nad plochou také přeletěla pětice vojenských letounů v čele s dopravním strojem CASA C-295M, v doprovodu s dvojicemi strojů Aero L-159 Alca a Saab JAS-38 Gripen. Z pozemních strojů se zde představily stroje, které v nejbližších měsících zamíří do výzbroje pozemních sil české armády v podobě obrněného transportéru Tatra/Nexter Titus a bojového vozidla SVOS Perun (a vlastně i vozidla NIMR Ajban 440A).
Na Letné se představila i charitativní výstava „Ten druhý život“, vojenští sportovci Dukly, kteří pro děti uspořádali různé soutěže a i projekt Příprava občanů k obraně státu (tedy tzv.POKOS). Bohužel díky ne úplně příznivému počasí při závěrečném seskoku výsadkářů, došlo k nehodě a zranění parašutisty a tří diváků. Ale seskoky uprostřed městské aglomerace, v ne úplně příznivých povětrnostních podmínkách skýtají různá rizika, a je mrzuté, že k podobné události došlo i při takhle bohulibé akci, a i přes veškeré úsilí parašutisty nečekané komplikaci při seskoku už nešlo zabránit. Ale jak nás letos nějak vynechalo tak zvané Babí léto, tak i podmínky nad Letenskou plání nebyly úplně nejideálnější.
Organizátoři armádního dne, který odkazoval ke stoletému výročí ustavení armádního sboru československé armády na Rusi udělali poctivě maximum pro organizaci této akce, ale větru se dnes už nějak poroučet nedá….
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama