Akce a soutěže

28.04.2019 20:45

Aprílové Plasy na vodě

text: (jjk), M.J. foto: Miloš Jenčík Aprílové Plasy na vodě
Po sedmnácté se otevírala sezona leteckých dnů i v letošním roce na letišti v Plasích. Tentokrát o posledním aprílovém víkendu (27. a 28.dubna 2019) a podle toho také počasí vypadalo. Chladné větrné povětří prohánělo po obloze nejen šedé a černé mraky nasáklé vodou, ale i balonky, které měly být „sestřelovány“ Zliny, ale vítr byl leckdy rychlejší. Nevlídné počasí také znemožnilo účast některých vystupujících, a to historické repliky letounu Caundron G.III a švýcarské skupiny 46 Aviation.
Jak bylo řečeno sezóna tuzemských leteckých dnů začala jako už tradičně poslední dubnový víkend akcí „Den ve vzduchu“ na letišti v Plasích. Sice počasí nebylo úplně nejpřívětivější, ale vzhledem k termínu bylo aprílové doslova se vším všudy.
Letové ukázky zahájila hodinu a půl po poledni dvojice hotovostních letounů Saab JAS-39 Gripenů přilétnuvších z Čáslavi. Po nich na zamračenou (sobotní) oblohu vyletěl historický dvouplošník Polikarpov Po-2 Kukuruznik, kterého vystřídal jiný dvouplošník, ale podstatně menší, Bücker Bü-133C Jungmeister. Před dalším dvouplošníkem Antonov An-2, který vysazoval parašutisty se vklínila akrobatická ukázka dvoumístného kluzáku Schleicher ASK-21. Ale aby letounů s dvěma nosnými plochami nebylo málo, na obloze se jště předvedl i cvičný De Havilland DH-82 Tiger Moth.
Následovala dynamická ukázka letounu Saab JAS-39 Gripen a po ním přilétl hornoplošník Orbis Avia SM-92TE Praga Alfa, což je po výrobním transferu do České republiky původně letoun NKF Technoavia SM-92 Finist.
V Plasích se také objevil po dlouhé době s dynamickou ukázkou armádní vrtulník PZL W-3A Sokol z plzeňské základny Letecké záchranné služby v Líních.
Mezi mraky kličkoval elegantně stříbrný Beech C-45 Expeditor, který byl v neděli vystřídán mnohem divočejším tancem leteckého akrobata Martina Šonky na letounu Extra 300SR. V sobotu pro změnu akrobatickou sestavu předváděl Petr Kopfstein s letounem Extra 330SC. Svými schopnostmi se pochlubil i vírník Calidus. Armáda se vrátila ukázkou dvojice bitevníků Aero L-159 Alca. A vrátil se i dvouplošník Antonov An-2, ale tentokrát nevysazoval parašutisty, ale předváděl ukázku hasební činnosti.
Atraktivní balet na obloze předvedla akrobatická čtveřice The Flying Bulls Aerobatics Teamu na letounech XA-42 XtremeAir skupinovou akrobacii a úplný závěr patřil opět bezmotorové akrobacii a kluzáku Letov LF-107 Luňák. Mezi tím se ovšem nad letištěm objevil turbovrtulový dopravní letoun ATR 72-500 Českých aerolinií a trojice Zlínů Z-142 sestřelující vypouštěné balónky, z nichž ovšem většina za daného počasí uletěla.
I když jarní aprílové počasí se opravdu vyřádilo, až na drobné výjimky se dvoudenní letecký den podařilo víceméně realizovat podle programu a už teď se všichni mohou těšit na rok 2020 a osmnáctý ročník…
 
 
text: (jjk), M.J. foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama